Tripplite series 7.7kW Single-Phase 200-240V Basic PDU, 10 C13 Outlets (PDUH32HV)
Tripplite series 7.7kW Single-Phase 200-240V Basic PDU, 10 C13 Outlets (PDUH32HV) - Image 2
Tripplite series 7.7kW Single-Phase 200-240V Basic PDU, 10 C13 Outlets (PDUH32HV) - Image 3
  • IEC 309 32A Blue (2P+E) input with 3.6 m power cord.
  • 10 total C13 outlets—8 rear and 2 front.
  • Switchless design prevents accidental shutdown.
  • Reversible all-metal housing.
  • Dual 20A circuit breakers protect against overloads.
  • 2-year limited warranty.
Add to quote
This product is already in your quote request list.
Browse the list
SKU: PDUH32HV Categories: Power solutions, Tripplite, UPS, UPS Accessories
Share
0
  • Description
  • Additional information
  • Reviews 0
Reliable Single-Phase 32A 200-240V Power Distribution
  • Ideal no-frills rack PDU (rPDU) for data centers, server rooms and network wiring closets
  • Rear-panel grounding lug
Switchless Design
  • Prevents accidental shutdowns and costly downtime
Versatile Installation Options
  • Reversible all-metal housing faces front or rear in rack
  • Supports 1U horizontal or 0U vertical mounting in EIA-standard 19 in. racks
  • Also mounts on wall, workbench or under a counter
Brand
Tripplite
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
  • APC Smart-UPS On-Line, 2200VA, Tower, 230V, 8x C13+2x C19 IEC outlets